Bağdat Cad. Gökmen Ap. 132 Feneryolu İST

Obezite - Yeme Bozukluğu

 Her yıl yüz binlerce insan, obezitenin sebep olduğu kronik hastalıklara maruz kalıyor. Obezitenin sonuçları çok ciddi olabilir. Obezitenin fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de göz önüne alınmalıdır. Obezite kişide depresyon ve kaygı bozukluklarına sebep olabilir. Obez kişiler, yüksek kan basıncı, felç, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, diyabet, göğüs kanseri, sindirim sistemi hastalıkları, üst solunum yolları problemleri, eklem rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, adet düzensizlikleri, yumurtalık anormallikleri ve hamilelik problemleri gibi birçok ciddi sağlık sorunu yaşama riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Psikolojik Destek ile Özgüven Geliştirme

Obeziteye, utanç ve içe kapanma, dışlanma duygusu eşlik edebilir. Doğru fizyolojik ve psikolojik destek ile kişi kilosunu kontrol edebilir. Ayrıca psikolojik destek obezitede özgüvenini geliştirme, kilo kontrolünde motivasyonu arttırma, stresle baş etme, toplumda karşılaşılan önyargıyla savaşma konusunda oldukça etkilidir. Psikolojik destek aşırı kilolu kişilerin kilo verme dönemlerinde, bu dönemlerin öncesinde ve sonrasında sağlıklı ve üretken bir hayat sürmeleri için yardımcı olur.

Yeme bozukluğu, kökeni duygusal sorunlara dayanan yeme davranışlarındaki bozukluklardır. Yeme bozukluğu olan kişilerin yemek ve kilo ilgili takıntıları vardır. Bunun yanı sıra bedenleri ve kiloları, gün içerisinde ne yedikleri, ne kadar yedikleri, aldıkları besinlerin kalori değerleri günlük düşüncelerinin önemli bir kısmını kapsar. Yeme bozuklukları(anoreksiya, bulimia, tepkisel aşırı yeme ve diğer yeme bozuklukları) yemekle ya da kilodan çok kişinin duygusal problemlerini yemeği kullanarak dışa vurum şeklidir. Diğer bir deyişle, problemin temelinde yemek, kalori, kilo gibi kaygılardan çok daha fazlası vardır.

 

Deneyim Danışmanlık ile Obezite de Psikolojik Destek

Deneyim Danışmanlık uzman psikolog kadrosuyla bilişsel davranışçı terapi yöntemleri ve diğer psikolojik destek uygulamaları gerçekleştirerek obezite sorunlarınızı aşmanıza destek oluyor. Meslek etiği ve  ücret politikamız gereği katılımcıların bütçelerinin sarsılmaması esasına bağlı kalarak terapi seanslarını uygun fiyatlar ile sunduğumuzu belirtmek isteriz.

Uzmanına Sor

Teşekkürler. Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Üzgünüz, sistemsel bir hata oluştu. Daha sonra tekrar deneyiniz.